Mchy i porosty

Chrobotek reniferowy jest porostem, chociaż potoczne jest nazywany także mchem Islandzkim. Naturalnie występuje w rejonach świata, najczęściej spotykany na półkuli północnej. Szczególnie często spotykany w tundrze, gdzie pokrywa ogromne powierzchnie. Jest spotykany pospolicie również w Polsce. W naszym kraju dziko rosnący Chrobotek jest częściowo chroniony.

Dostępny w Naszej pracowni Chrobotek sprowadzany jest z północnej Skandynawii, gdzie jest ręcznie zbierany oraz wstępnie oczyszczony z resztek ściółki leśnej. Następnym etapem w procesie przygotowania Chrobotka jest jego barwienie i stabilizacja.

Chrobotek reniferowy naturalnie występuje w kolorze białym. Dopiero jego barwienie nadaje mu ostatecznego koloru. Do tego procesu wykorzystuje się jedynie naturalne i nieszkodliwe barwniki. Następnie poddawany jest stabilizacji- impregnacji, która zapewnia naturalny wygląd. Również dzięki stabilizacji roślina ta nie wymaga podlewania ani pielęgnacji.

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, jest idealnym dodatkiem do domu, biura czy dowolnego wnętrza. Jest naturalnym higrometrem. Gdy w pomieszczeniu panuje odpowiednia wilgotność, Chrobotek jest miękki i sprężysty. Gdy jednak wilgotność spada robi się twardy i kruchy.
Jest antystatyczny i hipoalergiczny. Panele lub ściany pokryte mchem uzyskują właściwości dźwiękochłonne.


Mech poduszkowy, zwany również mchem okrągłym albo kępkowym, to dekoracyjny mech wykorzystywany do tworzenia obrazów i paneli na ścianę.

Jest w pełni bezpieczny, niekłopotliwy w utrzymaniu. Co również istotne, jest barwiony wyłącznie naturalnymi barwnikami. Pozwala mu to na zachowanie idealnego wyglądu, zgodnego z barwami przyrodniczymi.
Mech poduszkowy (kępkowy) jest najczęściej pozyskiwany z południowej Europy. Tworzy kompozycje 3D dodając naturalnego akcentu każdemu wnętrzu.

Jeżeli szukasz dekoracji z mchu poduszkowego, zerknij do działu gotowe produkty. Pamiętaj, że zawsze możesz także napisać do mnie wiadomość i postaram się stworzyć dla Ciebie produkt, o którym marzysz.


Mech płaski, nazywany mchem trawiastym idealnie nadaje się jako wypełnienie obrazów i paneli na ścianę. Nie wymaga pielęgnacji. Swoim wyglądem przypomina ściółkę leśną, dodając obrazom naturalny leśny klimat.